Cuma, Mayıs 01, 2009

Annelik Forumları

Subkoryonik hematoma (oluşan plasenta ile rahim duvarı arasında kalmış kan pıhtısı) konusunda gugıl’daki arama sonucunda beliren bütün linkleri okuduğumu iddia ettiğimde herkes buna kayıtsız şartsız inandı. Duke Üniversitesi bilmem ne araştırmasından tutun yurdumun Kadınlar Kulübü forumlarına kadar her şeyi.

Konuyla ilgili bilimsel makaleden çok annelik – gebelik forumlarında sorular vardı. Çoğunun cevabı olmayan sorular. Tipik bir forum dertli bir kadının derdini anlatmasıyla başlıyor. Örneğin, 10 haftalık hamileyim. Geçen gün hoşurt diye kanadım. Kanamaktan kan gölü yaptım. Acile gittim. Bebek yaşıyordu. Bir sonraki randevum iki hafta sonra. Daha önce benzer bir şey yaşayanınız var mı? gibi. Buna cevap yazmak yerine bir başka dertli kadın, A ,ben de 7 haftalığım. Üç gündür pıhtılı bordo/kahve kanıyorum. Sizce nedir bu? diye devam ediyor. Bunlara başka başka dertli kadınlar sorulara sorularla karşılık vererek devam ediyor. Her birinin profillerine tıklayıp bakıyorum. Hepsi sorularını sormuş gitmiş. O bebek doğdu mu, kaldı mı, bilemiyoruz. Bir dert dökme yaşamışız. Hepsi buymuş.

Yine de gelişmiş ülke forumları nispeten daha besleyici. Altıncı çocuğuna hamile ve fakat parasızlıktan bir dünya testi yaptıramayan, karavan parkında yaşayan bir kadın bile olsa güzel güzel derdini anlatıyor. Başı sonu var dediğinin. Kategorik, analitik. Yurdum forumlarının yarısı duayla, iyi dilek ve ’moral’ vermek adına çocuğunda down sendromu şüphesi belirmiş hamile kadına birtakım testleri yaptırmamasını salık vererek geçiyor.

Hoş, her zamanki gibi koyverenin başına birşey de gelmiyor. Benden başka. Ben de hafifsemiştim bu hamileliği başlarda. Hamileliğin kendisini yani. Ağrıya dayanıklı bir tipim. İri yarıyım. Sağlıklıyım. Yurdum kadını kansızlıktan yıkılır, benim arada bir çok gelen kanımı vermem gerekir. Geniş basenlerim bikinide kötü dursa da doğururken işe yarar hani diye. Kerevitler tarlada bile doğuyorlar diye.

Ben koyverdiğim an tıpalar tıpar, kapaklar kapar beni. Kural yine değişmedi. Gel de 'relax' önerilerine kulak ver şimdi.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Annelik, hamilelikten başlayarak, çok çalışıp bütün cevapları bildiğiniz halde sifır alabileceğiniz bir durum. Belki içinizden geçireceğiniz 'Sıki tutun yavrum'sözü bile daha çok işe yarayabilir, ne kadar komik olsa da.

Adsız dedi ki...

ANKARADA OTO KIRALAMA FIRMASIYIZ !
Tanım:

Şirketimiz turizm ve [url=http://www.kiralikotolar.org]rent a car[/url] alanında faaliyet göstermek amacıyla kurulmuş genç ve dinamik bir oluşumdur. Aynı zamanda tüm personel çekirdek bir yapıdan gelmiş olup, [url=http://www.kiralikotolar.org]oto kiralma[/url] & [url=http://www.kiralikotolar.org]rent a car[/url] alanında birikimlerini siz değerli müşterilerimize yansıtmaktadırlar.

Amaçlarımız:

Şirketimiz faaliyet gösterdiğimiz alanlar içerisinde gelişmekte olan Türkiye’mizin vizyon ve kalitesine uygun hizmet vermek ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak sektöre yararlı ve kalıcı izler bırakma isteğindedir.

İlkelerimiz:

İlkelerimiz, şirketimizi profesyonel bağlamda amaçlarına ulaşmak için kat ettiği yolda sevk ve idare eden prensiplerimizin değişmez temel taşlarıdır. “Dürüst ve tatminkar hizmet vermek” gayesi ilk ve en önemli ilkemizdir. Bu ilkeye sadık kalabilme arzusu “Kalite” konusunda şirketimizi şu anda içinde bulunduğu hassas düşünce yapısına yöneltmiştir. Müşterilerimizin kişisel ve kurumsal kimliklerine dair saygımız bu bilgilerin “Gizlilik” ilkesi doğrultusunda güven içerisinde muhafaza edilmesini tüm çalışanlarımızca vazgeçilmez bir iş ahlakı prensibi olarak benimsenmesi ile uygulanmaktadır. Şirketimiz uzun süreçli ve daimi hizmet verme amacında olduğundan “Güvenilirlik” konusunda taviz vermemenin onurunu ve kıvancını yaşamaktadır.

Faaliyet Alanlarımız:

[url=http://www.kiralikotolar.org]Ankara Oto kiralama[/url]:

Şirketimiz hizmet verdiği kişi, kurum ve kuruluşların öncelikle can ve mal güvenliğini korumayı amaçla araç bakım ve yeterli donanımı konusunda ciddi ve özenli çalışmaktadır. Bu ilkeler doğrultusunda [url=http://www.kiralikotolar.org]ankara havaalanı transferleri[/url], günlük, aylık ve yıllık [url=http://www.kiralikotolar.org]araç kiralama[/url]ları, [url=http://www.kiralikotolar.org]Ankara’da oto kiralama[/url], [url=http://www.kiralikotolar.org]şoförlü araç kiralama[/url] ve şoförsüz olarak normal-lüks binek araçlarını, [url=http://www.kiralikotolar.org]minibüs kiralama[/url], midibüs kiralama ve otobüsleri hizmete sunmuştur.

Kurum ve kuruluşların talepleri doğrultusunda “Kongre ve seminer” faaliyetlerinde gerekli altyapı ve organizasyonun temini şirketimizin bir diğer faaliyet alanıdır. Bu bağlamda şirketimiz gerekli araç ve insan kaynağını temin etmektedir.